Güncelle

Bor Madeni

Bor Madeni Nedir, Neden Önemlidir?

Bor Madeni Nedir?

Bor madeni, periyodik cetvelde “B” simgesine karşılık gelen, sert bir yapıda olup, ısıya son derece dayanıklı bir element çeşididir. Bu element ilk olarak, yaklaşık 4000 yıl önce Tibet’te kullanılmıştır. Tibet’ten sonra, Hititlerin ve Sümerlerin, altın ve gümüş işçiliğinde kullandıkları bilinmektedir. Yine mısırlıların mumyalama işleminde, Arapların ilaç yapımında, Romalıların cam yapımında ve eski yunanların temizlik işlerinde kullanıldığı bilinir. Bor madeninin erime sıcaklığı, 2300 derece iken, kaynama sıcaklığı 2500 derecedir. 230 çeşidinin doğada mevcut olduğu bilinir. Doğada saf şeklinde değil, diğer elementler ile karışık halde ve tuz şeklinde bulunur.

Bor madeninin bulunduğu ülkeler nerelerdir?

Dünyada %72 ile en fazla Türkiye de bulunmaktadır. Bu sırayı Amerika ve Rusya takip etmektedir. Bu listenin devamı Çin, Arjantin, Bolivya, Peru, Şili, Kazakistan, Sırbistan diye devam etmektedir.

Bor madeni hangi alanlarda kullanılır?

Dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip olan bor madeni 400’den fazla alanda kullanılmakta ve kullanıldığı alanlar giderek artmaktadır. Bu alanlardan bazıları şöyledir; cam sanayi, temizleme, beyazlatma sanayi, seramik sanayi, tarım, yanmayı önleme ve geciktirme, nükleer uygulamalar, metalurji (metal bilim) ve buna benzer birçok alan. Kulanım alanı Bu kadar geniş olan bor madeni, Amerika’da özellikle uzay teknolojisinde kullanılmaktadır. Yine Amerika’da askeri sistemlerde kullanılan bor madeni, ülkemizde deterjan ve sabun üretiminde kullanılmaktadır.

Bu maden, diğer madenler içinde farklı bir konuma sahiptir. Zira bu maden için, 21. yüzyılın petrolü ve sanayi tuzu denmektedir. Isıya ve sürtünmeye karşı dayanıklı olduğundan uçak ve özellikle de uzay sanayisinde kullanılması, bu madenin değerini artırmaktadır. Tekstilde de önemli bir yere sahip olan bor madeni, ısıya dayanıklı, yanmayan mallar üretilmesi noktasında önemli bir yere sahiptir. Bilgisayar gibi teknolojik aletlerin, ısıya dayanıklılığı noktasında bu maden kullanılmaktadır.

Bu siteyi paylaş