Güncelle

Dizi.fun

Günün herhangi bir bölümünde televizyon izleyicisi olma imkanına sahip olan herkes, en azından 1 diziyi takip ediyor ve merak ediyor. Biz de sitemizde araştırarak, dizilerle ilgili merak edilenlere yer veriyoruz.

En çok merak edilen dizilerde oyuncuların giydiği kıyafetler oluyor. Hangi oyuncunun stylingini kim yapıyor, hangi oyuncuyu hangi marka giydiriyor gibi sorularla karşılaşabiliyoruz. Son yıllarda öne çıkan dizi modası insanların günlük hayatta tarzlarını belirlemede, özel günlerde fark yaratan kıyafet tercihleri yapmalarında sandığımızdan çok daha fazla etkili. Oyuncuları giydirmek ve karaterle bütünleştirmek için özellikle bu alanda çalışan stilistler ve Pr ajansları var hatta.

Merak edilen ve araştırılan diğer bir konu ise dizilerin nerede çekildiği. Dizilerin çekildiği mekanlar uzun yıllardır merak edilen bir şey olarak bildiğimiz bir madde. Fakat dizilerinin bazılarının nerede çekildiğini bulmak bazen gerçekten mümkün olmuyor. Çünkü izleyici bu konuda o kadar meraklı ki, setlere akın ediyor. Yoğun ziyaretlerin çekimleri aksatmaması için bazı diziler için bu bilgi gizli tutuluyor. Dizi ve filmlerde sıklıkla tercih edilen bazı mekanları artık bizim de gözümüz tanıyor ve bilgisini paylaşıyor oluyoruz. Bir de kimsenin bilmediği ama dizinin çekildiği mekana yakın oturanların bildirdiği mekanlar var ki, onları bulmak için internette ve sosyal medyada araştırma yapmak gerekiyor. Böylelikle dizilerin çekildiği mekanlarla ilgili izleyicinin sorularına mümkün olan cevapları iletmiş oluyoruz.

Sitemizde yer verdiğimiz diğer bir kategori ise dizilerde kullanılan arabaları. Açıkçası bu kategori trend olan aramalara girmiyor. Araba meraklıları marka ve modeli çoğunlukla tahmin edebiliyor. Fakat bu kategorideki yazılar da bizim merakımız olarak sitemizde yer verdiğimiz yazılar diyebiliriz. Böylelikle dizinin bütçesini anlamamız kolaylaşıyor. Arabalar da karakteri tamamlayıcı birer ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

Dizi oyuncularını mütemadiyen sitemizde yayınlıyoruz. Genç oyuncular ya da daha önce oyunculuk tecrübesi olduğu halde dikkat çeken oyuncular, izleyici tarafında olduğumuzda bizim de dikkatimizi çekiyor. Oyuncuların eğitimleri, filmografileri, hayran kitleleri tarafından merak edilen soruların en doğru yanıtlarını araştırıp, sitemizde yer veriyoruz. 

Son yıllarda hızla artan "ithal diziler" seyirci tarafından ilgi görüyor. Fakat uyarlama olsun olmasın, her yeni dizi yayınlanmaya başladığında insanlar dizinin başka bir diziden uyarlanıp uyarlanmadığını araştırıyor. Eğer dizi uyarlama ise orjinalinde hangi rolü hangi oyuncu oynamış, bizdeki karşılığı nedir gibi soruların cevapları merak ediliyor. Uyarlanan dizinin Türk izleyicisine aktarılacak hale getirilmesi, senaryolaştırılması, orjinaldekine yakın mekanlar ve sahnelerin hazırlanması konuları izleyicinin ilgisini çekiyor. Uyarlama dizilerin çoğunda oyuncular ve mekanlar dışında hemen herşey birebir tekrar edilmiş olabiliyor.

Sahnelere ve tercih edilen kıyafetler kadar, orjinal diziyi takip eden uyarlama dizilerin Türk izleyiciye ulaştığını söyleyebiliriz. Bu arada en çok dizi ithal ettiğimiz ülkeler Kore ve Amerika. Kore dizilerinde karakterlerin birbirleriyle kurdukları ilişkiler kültürümüze daha yakın bulunuyor. Amerikan dizilerinden uyarlamalarının sevilme sebebi ise biraz daha farklı. Karakterler tümüyle farklı çizilsede entrika, intikam, aşk, ihanet gibi konulara eğilen diziler, kadınlara hitap eden diziler Amerika'dan alınıp uyarlanan diziler genellikle. 

Sitemize ulaşanlar ve yazılarımı takip edenler elbette yalnızca Türkiye'den değil. Dizilerin internetten düzenli olarak yayınlanıyor olması, dizi tv'lerdeki artış ve uydu kanallarından dizileri takip eden izleyiciler dünyanın dört bir tarafından, farklı ülkelerden. Özellikle Orta Doğu ülkelerinin Türk dizilerine ve Türk oyunculara ilgisi çok yoğun. Dizilerimizin hangi ülkelerde yayınlandığı, hangi dillere çevirilerinin yapıldığı ve hangi ülkelerin Türk dizilerini uyarlamak üzere istediği gibi Dünya basınında da yer alan haberleri takip edip sitemizde paylaşıyoruz.

Bu siteyi paylaş