Güncelle

Görüntülü sohbet

Sosyal bilimciler dünya tarihinde interneti yeni zamanın miladı olarak kabul ediyorlar. İnternet sayesinde iletişim anlık bir hale geldi böylece hiç bir hareket, haber yeni olabilme özelliğini kaybetti. Eskiden at vasıtasıyla gönderilen postaların yerine ulaşması cevabın gelmesi aylar sürerdi. Ulaşım araçlarının gelişmesi bu süre kısaldı ve küreselleşme hız kazandı. İnternet sayesinde küreselleşme öyle bir noktaya geldi ki artık milletler ne farkı olursa olsun bir birlerinde ne kadar uzakta olsalar da aynılaşmaya başladırlar yani tek tip insan oluşuyor. İnternet ağı sayesinde dünyanın öbür ucuna ulaşmak çok kolay hem de hiç bir enerji harcamadan.

Chat

İnternetin gelişmesi tabana yayılması uzun bir süreç. Bu süreç içersinde sürekli büyüdü ve ihtiyaçlara göre kendini geliştirdi. Gelişmelerle bir çok olanak da aktif oldu. En büyüğü ise sosyalleşme olanığıdır yani internette sohbet. Doksanların sonuna doğru internetin tabana yayılması ile ağ üzerinden MIRC, ICQ programları ile sosyalleşme, chat yapma imkanı doğdu.

Bu programlarda hesap oluşturup, nick alıp chat yapmak mümkündü. Bire bir sohbetlerin yanında kanallar, odalar ile grup sohbetleri yapılabilirdi. Chat yapmak böylece hayata girdi. Chat yapmak internette yapılan tüm bu aktivitenin ismi, sadece bir kelime değil.

Chat programları arasında MSN’nin yeri farklıdır. Sabit bir hesaba sahip olunan ve telefon rehberine kayıt yapar gibi kişi listesi oluşturup sürekli bağantıda kalmak mümkündü. MSN anlık mesajlaşma, chat yapmada dünya lideriydi. İnternete erişimi olup da MSN kullanmamış olmayan yok desek yeridir. Sonraki yıllarda chat siteleri, sohbet siteleri hayat buldu. Chat yapmak bu şekilde var oldu hayatımıza girdi.

Görüntülü Chat

Dijital kameraların bilgisayara ve internete entegre olması ile görüntülü chat hayat buldu. Görüntülü chat ilk başlarda programlar üzerinden oluyordu. Skype bu konuda tek. Skype sesli görüşmeye kamerayı da eklemişti. Tekonojinin gelişmesi internet alt yapısının gelişmesiyle bağlantı hızları arttı. ADSL sayesinde bağlantı çok yükseldi ve böylece tarayıcı üzerinden görüntü almak ve göndermek kolay bir hale geldi. Öncesinde Skpye gibi programlarla görüntülü chat yapılıyordu. Bu teknoloji sayesinde browser üzerinden görüntülü chat yapmak mümkün. Görüntülü chat siteleri, kameralı chat siteleri sohbet dünyasında yerini aldı. Ücretsiz düşük hizmet veren servisler var fakat kaliteli ve keyifi zaman geçirmek için kaliteli görüntülü chat siteleri bulunmakta.

İnternetin hayatımıza kattığı en güzel şeylerden biri istenilen an sosyalleşmek, arkadaş edinmek. Reel hayatta sosyalleşmek için belli bir zaman ayırıp çevre edinmek gerekirken internet sayesinde bunların hiç birine gerek kalmıyor. İş hayatından sosyalleşmeye ayırabilecek zaman çok kısıtlı bu da yeni arkadaşlıklar edinmeyi zor bile hale getiriyor. İnternet ile bu engellerin hepsi kaktı. Farkı ülkelerden, her gruptan, yaştan arkadaş edinmek gayet kolay.

Peki internette sosyalleşmek nasıl olur?

Sosyal medya direk sosyalleşmeyi sağlamaz direk sosyalleşmek için sohbet sitelerine girmek yeterli. İlk zamanlarda chat programları varken şimdi görüntülü sohbet siteleri, sohbet siteleri mevcut. Her isteğe göre kurulmuş sohbet siteleri var. Flört siteleri, arkadaşlık siteleri, kameralı sohbet siteleri seçenek çok fazla. Bu sitelerden birinde hesap açıp hemen grup odalarında ya da özel odalarda sohbet edilebilir. En fazla kullanıan ise görüntülü sohbet siteleri. Modellerle direk görüntülü sohbet edilebilir ya da grup odalarında diğer kullanıcılar ile. Reel hayatta bu kadar insan ile iletişime geçmek imkansıza yakındır ve nerdeyse bütün zamanı kaplar ama sohbet siteleri sayesinde siteye girmek yeterli.

Sohbet siteleri

Binlerce sohbet sitesi yayında ama hepsi aynı kalitede değil iyi servis ve hizmet sunmuyorlar. Kimisinin k

Bu siteyi paylaş